A motorgyilkos monzai plya vr az F1-es meznyre2009.09.09. 16:30, ANett
A 2009-es vilgbajnoki sorozat 13. llomshoz rkezik a Forma-1-es mezny a htvgn, a helyszn az Olasz Nagydjnak otthont ad Monza, amelyet a leggyorsabb plyaknt tartanak szmon a naptrban. Monza 1950 ta megszakts nlkl rsze az F1-es programnak.
Az olasz futam helyszne Milntl szakkeletre, a Lambro foly partjn fekv Monza vrosa mellett tallhat s az F1-es plya mellett mg kt msik aszfaltcsk is van a ltestmnyen bell. A Forma-1-es plya 5793 mter hossz, s a versenyzknek 53 krt kell megtennik a nagydj alatt.
Taln kevsb ismert tny, hogy az Autodrome Nazionale Monza a Monzai Kutatintzet otthona is, amely tbbek kztt krnyezetvdelemmel, alternatv energiaforrsokkal s az utak biztonsgoss ttelvel is foglalkozik.
A jelenlegi meznybl csak hrman nyertek eddig a leggyorsabb plyn
Monzban a htszeres vilgbajnok, Michael Schumacher tartja a rekordot a gyzelmek szmt tekintve, a nmet klasszis tszr nyert a plyn. A jelenlegi meznyben Rubens Barrichello bszklkedhet a legtbb els hellyel az Olasz Nagydjrl, a Brawn GP brazilja korbban a Ferrarival nyert ktszer Monzban. Barrichello tartja egybknt a krrekordot az aszfaltcskon, a formula1.com nyilvntartsa szerint a rutinos versenyz 2004-ben autzott cscsot, 1:21.04 alatt tett meg egy kr a plyn. Rajta kvl a rajtrcson lv piltk kzl Sebastian Vettel (2008) s Fernando Alonso (2007) tudott mg itt nyerni.
A monzai a leggyorsabb versenyplya a naptrban, a piltk ugyanis tlagosan mintegy 250 km/h sebessggel szguldoznak az aszfaltcskon, annak rdekben pedig, hogy az autval kpesek legyenek elrni a 340 km/h-s cscssebessget, a mrnkknek egy kifejezetten az olasz plyra val aerodinamikai csomagot kell kifejlesztenik. Ennek szerves rszt kpezi az extra alacsony leszorter, ezen a plyn mintegy t szzalkkal kisebb az rtk, mint a Spban, amely szintn egy rendkvl gyors aszfaltcsk.
A mechanikai tapadsnak s egy stabil autnak igen nagy hasznt veszik a piltk Monzban, Fernando Alonso s trsai a Renault szerint a kr mintegy 15 szzalkt tltik fkezssel. Mindez azt is jelenti, hogy a fkek ezen a helysznen rendkvl komoly terhelsnek vannak kitve, s mindegyik fkezsi zna kzl az egyes kanyarnl lv a legkemnyebb.
A plynak ezen a pontjn a piltk 340 km/h sebessgrl 60-ra lasstanak vissza. Alonso szerint itt rendkvl knnyedn blokkolnak a kerekek fkezs kzben s nem ritka, hogy szlesen fordulnak el a versenyzk, amelyek miatt jelents tizedeket is lehet veszteni. Mindezek mellett mg a kerkvett is kemnyen hasznlniuk kell a piltknak, de kivl elzsi pontja is ez az aszfaltcsknak, mr ha sikerl a prblkoznak szlrnykban mennie a clegyenesben, majd bellrl befrkznie az ell halad el.
Monzban a fkek mellett a motorok is rendkvli terhelst kapnak, az erforrsok a kr 75 szzalkban mkdnek a maximumon, s a piltk a Parabolica kijrattl az els sikn fkezsi znjig krlbell 15,5 msodpercig nyomjk padlgzon.
A meznyben tbb KERS-sel felszerelt aut is van, a McLaren-Mercedesekben s a Ferrarikban is zemelni fog a rendszer, ez pedig komoly elnyt jelenthet a kt csapatnak Monza gyors egyenesein. Nemcsak ez a kt grda hasznlja majd azonban az energia-visszanyer rendszert, hanem a Renault is visszaszereli a szerkezetet az R29-esbe, gy a francik is kedvez helyzetben lehetnek Olaszorszgban. Ross Brawn, a Brawn GP tulajdonosa s csapatfnke egyenesen tart is a KERS-es autktl. Ha a kt httel korbbi spi szguldst vesszk figyelembe, akkor a britnek lehet is oka az aggodalomra, a KERS hasznlatnak szintn kedvez aszfaltcskon ugyanis nem szerepelt jl a vb-llovas Jenson Button s Rubens Barrichello.
A Bridgestone csakgy, mint Spba, az Olasz Nagydj helysznre is a kzepes s a lgy keverk gumikat viszi. Hamasima Hirohide fejlesztsi igazgat szerint a plya tulajdonsgaibl addan az abroncsok msodpercenknt akr tvenszer is prghetnek. Emiatt rendkvli mdon fel is hevlnek, annak ellenre is, hogy az egyenesekben lehetsg van a gumik htsre. Az abroncsok Monzban kemnyebb terhelsnek vannak kitve, mint Spban, ppen ezrt a htvge egyik lnyeges krdse lehet a gumik megfelel kezelse.
A 2008-as verseny ta egybknt a Nemzetkzi Automobil-szvetsg (FIA) egyetlen vltozst krt a szervezktl, mgpedig nagyobb rzkvek elhelyezst az 1-es, 2-es, 4-es s 5-s kanyaroknl. Az FIA clja az, hogy megakadlyozzk, hogy a versenyzk tl gyakran vgjk le a siknokat.
Az elrejelzsek szerint idn sem marad el az es
Egy vvel ezeltt Sebastian Vettel meglepets-pole pozcit szerzett az Olasz Nagydj idmrjn, majd a nmet a kvalifikcihoz hasonlan ess idben rendezett versenyen sem tallt legyzre, megszerezve ezzel a Toro Rosso s sajt maga els F1-es gyzelmt. Ami az idei versenyhtvge idjrst illeti, a ht eleji elrejelzsek szerint a pnteki szabadedzsek alatt tapasztalhatjk a legjobb feltteleket a piltk. A leveg hmrsklete aznap megkzeltheti a 30 Celsius fokot, s ragyog napsts fogadja a meznyt.
A szombati idjrs ugyanakkor mr nem ltszik ennyire kellemesnek, az utols szabadedzs alatt mg a napsts dominlhat, a kvalifikci alatt azonban elfordulhat zpor, szombat estre pedig jelents mennyisg csapadk eshet. Vasrnap a leveg hmrsklete 25 Celsius fok krl alakul az elzetes szmtsok szerint, zporra azonban a verseny napjn is szmtani kell.
Fisichella tigazolt, Liuzzi visszatrt
Idn mr nem elszr trtnt vltozs versenyzfronton, nem volt ez mskpp az Olasz Nagydj eltt sem. Amirl mr napokkal a bejelents eltt pletykltak, valsgg vlt, a Ferrari levltotta a Felipe Masst helyettest Luca Badoert, s helyre a Force India versenyzjt, Giancarlo Fisichellt igazolta le. Azt a Fisichellt, aki a kt httel ezeltti Belga Nagydjon pole pozcit szerzett az indiai alakulat autjval, majd a futamon immron j mrkatrsa, Kimi Rikknen mgtt msodikknt rt clba.
A Ferrari j piltaprosnak tagjai kzl az ltalunk megnzett fogadirodk tovbbra is a 2007-es vilgbajnokot tartjk eslyesebbnek a htvgi versenyen a futamgyzelemre. A finnt a tavalyi monzai els helyezett, a most mr Red Bull Racinges Vettel s a cmvd vilgbajnok, Lewis Hamilton mgtt a harmadik legeslyesebbnek ltjk a 10 pont begyjtsre. Fisico gyzelme esetn tlagban msflszer fizetnnek tbbet a bukmkerek, mint Rikknen elssge esetben. A ferrarisok egybknt j hangulatban vrhatjk hazai versenyket, hiszen a Jgember nyert Belgiumban, s minden bizonnyal a tifosiknak sem akarna csaldst okozni.
rdekessg, hogy Fisichella nmely fogadirodnl olyan neveket elz meg, mint a renault-s Fernando Alonso, st, a vetern olaszt egy-egy helyen a vilgbajnoki tabellt vezet Brawn GP-sekkel azonos eslyekkel tartjk szmon.
Fisichella tvozsval megresedett egy hely a Force Indinl, amely nem igazn okozott meglepetst azzal, hogy bejelentette, tesztpiltja, Vitantonio Liuzzi lesz Adrian Sutil mrkatrsa az Olasz Nagydjtl kezdve. Az olasz pilta lbe risi lehetsg hullik, a 2007-es Brazil Nagydj utn versenyzknt trhet vissza a Forma-1-be, radsul egy igazn versenykpes autt vezethet, amelyben ugyanakkor nem mkdik KERS. Itt az alkalom. hogy Liuzzi vgre bizonytsa tehetsgt. A 28 esztends versenyz szmra ugyanakkor htrnyt jelenthet az, hogy a VJM02-est eddig nem sokszor vezette, br a monzai futamra egyenesvonal teszttel hangolt. Liuzzi mindenesetre nagyon fogadkozik, hogy gyors lesz s annak ellenre, hogy 2007 ta nem versenyzett, a fogadirodk - vlheten az aut miatt is -, nem az utols helyre soroljk.
Korbban mr sz esett arrl a tavalyi futamgyztesrl, Vettelrl, akit br az Olasz Nagydj eltt is a legeslyesebbek kztt tartanak szmon, a nmetnek azonban ezen teher mellett egy jval nagyobb gonddal kell megbirkznia. A fiatal tehetsg, csakgy, mint mrkatrsa, Mark Webber ugyanis gyorsabb autt vezethet, mint a vb-pontversenyben len ll brawnosok, ennek ellenre mindkettejknek gyelnik kell az RB5-s motorjra. Az energiaital-gyr csapata kzel jr ahhoz, hogy az sszes, szm szerint 8 erforrst mg az idny vge eltt felhasznlja.
Az eljelek alapjn ismt csak rdekes versenynek nznk elbe, amelynek vgeredmnyt minden eddiginl nehezebb megjsolni. A versenyhtvge els hivatalos, plyn zajl esemnye a pnteki dleltti els szabadedzs lesz, amely 10 rakor kezddik. Az idmrt szombaton 14 rakor rendezik, mg vasrnap a verseny ugyancsak dlutn kettkor veszi kezdett.
|